Genel

Dmitri Mendeleev Google’da

Rus bilim adamı Dmitri Mendeleev 182. doğum günü nedeni ile bugün Google’da Doodle oldu. Kimya da sık sık kullandığımız periyodik tablonun mucidi, Dmitri Mendeleev kimdir?

Dmitri Mendeleev Kimdir?

Ailenin en küçük kardeşi olan Mendeleev 17 yaşında iken dedesi Sibirya’nın ilk gazetesini çıkarıyordu. Babası ise bir lisede müdürdü. Babasının vefatının ardından annesi onun daha iyi eğitim alabilmesi için batıya göçtü. Mendeleev mezun olduktan sonra St. Petersburg Leningrad Üniversitesi’nde “alkol ve suyun birleşmesi” tezi üzerine doktorasını tamamladı. Fransa ve Almanya’da yaptığı incelemeler ve araştırmalar 1858’de yapılan Karlsruhe Kimya Konferansı’na katılma hakkını verdi.

Pennsylvania’da ki ilk petrol kuyusunu görmek için oraya seyahat etti ve Rusya’ya döner dönmez yeni bir ticari damıtma yöntemi geliştirdi.

Daha 32 yaşında iken, genç Mendeleev St. Petersburg Üniversitesi’nde kimya profesörü oldu. Elementlerin düzenliliklerini araştırmak için onları özelliklerine göre gruplandırdı ve günümüzdeki Periyodik Tablo’yu keşfetti. Bu tabloyu kullanarak bilinmeyen elementlerin bulunacağını ve onların özelliklerine dair tahminler yaptı. Özelliklerini sıraladığı bu elementler ileriki yıllarda gerçekten bulununca Mendeleev’in önemi anlaşıldı ve büyük bir bilgin olarak anılmaya başlandı.

Ayrıca Dmitri Mendeleev’in yazdığı 25 kitap ise günümüzde jeokimyanın gelişimine hala ışık tutmaktadır. Bununla birlikte Kritik kaynama noktasının tespitini yapması Mendeleev’i günümüzde büyük bir fizyo kimyacı olarak anmamızın başlıca sebeplerindendir. Mendeleev 70 den fazla akademik araştırma topluluğunun üyesiydi. Kendi sözleri ile onun birinci hizmeti araştırmaları, ikincisi ise öğretmenlikti.

Hiç bir zaman denemekten vazgeçmemiş deneyci ve öğretmen Mendeleev, toplumsal konularla da oldukça ilgiliydi. Hükümetin düşüncelerine ve fikirlerine karışmasını engellemek için profesörlükten istifa etmeyi tercih etti. Düşünceleri liberal düşüncelere daha yakındı ve saçını kestirmeyide kesinlikle redd ederdi. Dmitri Mendeleev periyodik cetvelin ilk sürümünü hazırladığında 63 element vardı. Ölümünün ardından ise bilinen element sayısı toplam 86’ya çıktı, bunun en önemli sebeplerinden biri şüphesiz Mendeleev tarafından geliştirilen periyodik cetvelin araştırmalarda kullanılmaya başlanmasıydı.

1955 yılında Amerikalı fizikçiler tarafından sentezlenen 101 atom numaralı elemente, Dmitri Mendeleev’in onuruna ve anısına mendelevyum adı verilmiştir.

Bugün bu büyük insanın ismini anmamazlık yapmak olmazdı 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)