Genel

Einstein’ın Kütle Çekim Teorisi Doğrulandı.

Bilimadamları Einstein’ın doğrulanmamış son teorisi olan kütle çekim teorisinin bugün yapılan basın toplantısında doğrulandığı duyuruldu.

Kütle çekim teorisinin ve yerçekimsel dalgaların bugün doğrulanması bu onyılın en büyük bilimsel gelişmelerden biri olarak sayılıyor. Uzayın düzenini sağlamasına rağmen hala tespit edilememiş  ve keşfedilmesinin üzerinden asırlar geçmesine rağmen uzun bir süre teori olarak kalmış kütle çekim teorisinin doğrulandığı bugün yapılan basın toplantısında bilim adamları tarafından duyuruldu.

Einstein’ın 1916’da söylediğine göre uzayda bulunan cisimler, kütleleri ne kadar büyük olursa o kadar çok çekim kuvveti uygularlar. Bu cisimlerin oluşturduğu çekim kuvveti, uzay ve zamanın üst üste geçmiş olan katmanlarının ikisini de etkiler. Bundan ötürü kara delik gibi çok büyük kütleli olan cisimlerin hem çok fazla çekim kuvvetine, hem de tam anlamıyla zamanı bükebilme yeteneğine sahip olduğunu görüyoruz.

Yerçekimsel dalgalar

Yerçekimsel dalgalar

Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory laboratuvarında yapılan araştırmalara kadar hiçbir şekilde saptanamamış olan bu yerçekimi kuvveti, Einstein’ın söylediğine göre dalgalar halinde yayılıyorlar. Bu dalgaların ne sıklıkta yayıldığını, ne kadar hızlı hareket ettiğini bilmiyorum ancak teorinin şimdiye kadar kanıtlanamamış olan tek bölümü yerçekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayılması. Çoğu bilim adamına göre evrenin işleyişine en uygun olan teori bu fakat maalesef düşünceler, teorileri kanıtlamak için yeterli değil.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)