Genel

İlişkilere Netflix Kriteri

Netflix tarafından yapılan ankete göre, katılan üyelerin %51’i Netflix parolasını sevgilisi ile paylaşmayı ilişkide “büyük bir adım” olarak nitelendiriyor.

Geçtiğimiz ay global bir açılım gerçekleştirerek ülkemize de giriş yapmış olan Netflix, 2015’te, 18-39 yaşları arasında 1,008 Amerikan Netflix üyesinin katılımı ile gerçekleştirdiği ankette, Amerikan kullanıcıları, Netflix hesap bilgilerinin çiftler arasında paylaşmanın ilişkide bir kriter olduğunu gösteriyor.

Ankete ait infografiği görmek isteyenler için ekliyorum.

Netflix Anket Sonuç Infografiği

Netflix Anket Sonuç Infografiği

Ülkemizde henüz oldukça yeni olsada yurtdışında ciddi bir kullanıcı kitlesi bulunan servisin ülkemizde kullanımının artması elbette zamana ve şirketin Türkiye içerisinde sunacağı arşive bağlı zira diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça sığ bir içeriğe sahip.

Bu arada her ne kadar global bir açılım gerçekleştirmiş olsa da şirketin Avrupa’daki ülke kullanıcılarına euro üstünden diğer ülkelere ise dolar üzerinden satarım mantığını oldukça yanlış ve hatalı bir politika olduğunu düşünüyorum.

Netflix'in Türkiye'de Uyguladığı Fiyatlandırma

Netflix’in Türkiye’de Uyguladığı Fiyatlandırma

Bildiğiniz gibi Netflix kullanıcılarına Basit, Standart ve Premium olmak üzere 3 ayrı paket sunuyor. Basit pakete aylık 7,99 Euro, Standart pakete aylık 9,99 Euro ve Premium pakete 11,99 Euro ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

(Eğer yukarıdaki resmi göremiyorsanız paketleri görmek için buraya tıklayın.)

Gün itibari ile Türk Lirası’na çevirirsek; 26,06 TL, 32,59 TL, 39,11 TL olduğunu görüyoruz. Bu fiyatları Türk Lirası’na çevirdiğimizde ise ülkenin çoğunluğu için lüks sayılabilecek bir miktara denk geldiğini görmek zor değil.

Netflix’in Türkiye’de büyüyebilmesi için genel bir politika belirlemek yerine yerel bir politikası izlemesi gerekiyor. Diğer ülkelerde nasıl yapımcılığını üstlenerek diziler yayınlıyorsa aynı yolu Türkiye’de de uygulayarak ve en önemlisi fiyatlarda da en azından sabit bir kur seçip Türk Lirası üzerinden uygun bir fiyatlandırma yoluna giderse başarılı olacağına inanıyorum.

Şimdilik bu kadar. Bu konuda herhangi bir gelişme gördüğümde bu yazıyı güncelleyeceğim.

Sevgiyle kalın… 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)