Genel İnşaat

Kanal İstanbul’un yeri mi değişiyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili, “Kanal güzergahında jeolojik yapılar var. Doğal sitler, tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları, meraları dikkate aldığımızda uzmanların yaptığı çalışmalarda sit bölgeleri için bazı tereddütleri oluştu. Bu yüzden de güzergah konusunu yeni baştan ele almak ihtiyacı doğdu” dedi.

Geçtiğimiz gün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TGRT kanalında yayınlanan “Neler Oluyor” isimli programa katıldı. Programda soruları cevaplayan Bakan, bakanlık tarafından yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi.

Kanal İstanbul ile ilgili projenin özverili bir şekilde yürütüldüğünü aktardı, uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu Kanal İstanbul güzergâhı üzerinde sit alanları olduğunu tespit ettiklerini ve güzergahın yeniden planlanacağını söyledi.

Şimdi Sayın Bakan, daha önce buralarda tarihi sit alanlarının olduğunun farkında değil miydiniz? Kanal İstanbul projesi ile ilgili detaylar ilk açıklandığı zamanlar bir çok uzman bu proje “İstanbul’un tarihi dokusunda bir yıkımdır” yorumunda bulunmuştu. Garip ülkeyiz vesselam 🙂

Tahmini güzergahta şişen emlak balonuda böylece patlamış oldu. Kanal İstanbul projesi ile arsasını yüksek fiyatlara satanlara hayırlı, fırsatı kaçıranlara ve bu umutla arsa alanlarada büyük geçmiş olsun.

Bakan yeni belirlenecek güzergah hakkında vatandaşları uyarmayı ihmal etmedi.

“Ben vatandaşlarımızın bu konuda çok aceleci davranmasını istemiyorum, bir hayal kırıklığı yaşamasınlar. Şuraya kanal yapılacak, buraya hücum edelim falan diye düşünmesinler. Sonra bizi suçlamasınlar, bizim henüz ilan ettiğimiz bir güzergah yok. Birtakım güzergahlar havada uçuşuyor. Ne zaman ki ben çıkar derim, ‘güzergahımız budur’, bağlayıcı olan bizim için o güzergahtır.”

Uyanık vatandaşların kulağına küpe olması dileğiyle 😀

Sevgiyle kalın…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)