Genel

Türk Telekom’un fiberliyoruz reklamı yayından kaldırıldı

Türk Telekom’un alt markaları olan TTNet ve Avea geçtiğimiz ay Türk Telekom adı altında birleşmişti. Birleşmeyi duyurmak isteyen Türk Telekom oldukça yüksek bütçeli bir reklam filmi hazırlamış ve TV’lerde görmekten bizi bıktırmıştı. İşte bu reklam RÖK (Reklam Özdenetim Kurumu) tarafından “gerçeğe aykırı” olduğu gerekçesi ile durduruldu.

Kurum durdurma kararının ardındaki gerekçeleri şöyle sıraladı;

  • 4,5G teknolojisi henüz mobil operatörler tarafından sunulmamış bir teknoloji olmasına karşın, mobil cihazlarda bu teknolojinin var olduğu yönündeki yanıltıcı görseller
  • Türk Telekom abonesi olmayan kişilerin fiber hizmetinden yararlanamadığı yönünde yaratılan algı ve rakiplerin yetersiz olduğu yönündeki itibarsızlaştırma nitelikleri
  • Reklam filminde fiber internet hizmetinin her türlü iletişim aracında tüketicilere sağlanacağının belirtilmesine karşın, henüz hizmete sunulmamış 4,5G şebekelerinden bahsedilmesinin ve “denizin ortasında” fiber gücünün denenebileceğini anlatan görsellerin yanıltıcı olduğu

Ayrıca kararın alınmasına neden olan asıl durum ise yayınlanan reklamda hizmeti sunan tek bir şirketmiş gibi bir algının oluşturulması olarak belirtilmiş.

Reklamı yeniden izlemek isteyenler için;

Şimdi, işin yorum boyutuna gelirsek. Türk Telekom markası altında birleştirilmesine bir şey demiyorum, zira İngiltere vs. gibi bir çok ülkede sabit telefon – internet aynı firma üzerinden veriliyor.

Reklam filmine bakarsak ortada gerçektende haksız rekabete yol açabilecek unsurlar var. Ülkede sanki interneti, telefonu, mobil hattı hatta 4,5G’yi sadece Türk Telekom verecekmiş gibi bir hava yaratılmış. Raporda geçen “denizin ortasında” olmayan 4,5G’yi nasıl denemişler bende çok merak ediyorum.

3 markanın tek çatı altında birleşmesinin yönetime sağladığı kolaylığın farkındayım, ama böyle reklamlar yapmayın ya 😀 Türkiye’de ünlü – yarı ünlü kim varsa tutup kolundan reklama koymuşlar. Sonra sürekli Türkiye’de reklamcılık sektöründen neden kaliteli işler çıkaramıyoruz diye konuşuyoruz. Geçtiğimiz gün Türk Hava Yolları’nın SuperBowl’da yayınlanan ve 20 milyona mal olan reklamını izleyin, feyzalın.

Sevgiyle kalın… 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)