Genel İnşaat

Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’na Hayır!

29 Haziran 2016 tarihinde komisyonda kabul edilen Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı Salı günü mecliste görüşülecek.

Peki bu tasarı meclisten geçer ve kanunlaşırsa mühendis, mimar ve diğer meslek grupları bundan nasıl etkileneceğini bizler için nasıl sonuçlara yol açabileceğini sıraladım.

Etkisi;

  1. Yabancı olarak Türkiye’de çalışmak isteyen mimar ve mühendislerde T.C vatandaşlarından istenen yetkinlikler aranmayacak.

Sonuçları;

  1. Firmalar yabancılara öncelik verecektir, ülkemizdeki “nitelikli işsiz” yüzdesi yükselecektir.
  2. Kişilerde yetkinlik aranmayacağı için verilen hizmetlerde kalite düşecektir.
  3. Ülke’de sahte diplomalı mühendis ve mimarların sayısında dramatik bir yükseliş görülecektir.
  4. Hizmet için teklif edilen ücretler düşüş gösterecektir.
  5. Nitelik yok olacak ve hak kayıplarına yol açacaktır.
  6. Deprem riski yüksek bir ülkede, nitelikli olup olmadığı belirlenemeyen bu kişilerin görev aldığı işler sebebi ile belkide bir sonraki deprem çok daha elzem sonuçlar doğuracaktır.

Kanunlaşması durumunda yaklaşık 434.145 mühendislik ve mimarlık öğrencisinin önünü tıkayacak, her yıl yeni mezun olan 51.000 genç mühendis ve mimarın iş olanaklarını azaltacak ve mesleki kariyerleri bizzat devlet tarafından baltalanmış olacaktır.

Bu bağlamda TMMOB tarafından başlatılan kampanyaya destek veriyor ve Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı‘na HAYIR! diyoruz.
tasariyahayir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)