İnşaat Mac OS X

Mühendislik ve OS X

Mühendislik ve özellikle iş amaçlı bilgisayarlar denilince akla hiç şüphesiz ilk gelen bilgisayarlar Mac’ler. Peki bu cihazlar bir inşaat mühendisi için ne kadar yeterli, inşaat mühendislerinin ihtiyaç duyduğu programları ne kadar destekliyor, 2 yıldır bir Macbook Pro kullanıcısı kendi gözümden aktarmak istiyorum.

1. Autocad

İnşaat mühendisliği dedin mi sanırım ilk akla gelen programlardan biri Autocad. Çizimlerimizi yaptığımız bu mükemmel program gerçekten mühendislik dışında da birçok alanda kullanılıyor. Mac sürümü kesinlikle muhteşem, şu güne kadar hiç sorun yaşamadım. Windows bilgisayarınızda çizimlerinizi yapıp buluta göndererek Mac bilgisayarınızdan aynı çizime devam edebiliyorsunuz, buda bir artısı. Bu arada öğrenciler için ücretsiz sürümü bulunuyor ki bu özelliği ile zaten bulunmaz bir nimet 🙂

2. MS Project

Ülkemizde planlama mühendisleri tarafından kullanılan ve oldukça yaygın olan bu program Microsoft tarafından üretiliyor ve geliştiriliyor. Ancak ne yazık ki Mac için özel bir sürümü yok. Yani bu eğer OS X kullanıyorsanız bu programı kullanamayacağınız anlamına geliyor. Ha aşılamaz bir problem mi? Elbette değil. Ben bu sorunu diskimin bir kısmını bölümlendirip Windows 7 kurarak çözdüm. Yazının sonunda bu konuya detaylı olarak değineceğim.

3. Primavera

Primavera biraz MS Project tarzı proje yönetim programı ancak çok daha aşırı detaylısı. MS Project’i tek başıma kavradım ancak bu programı yardım almadan kavramak gerçekten zor. Primavera’nın yetkili bayileri ülkemizde eğitimler düzenliyor ancak ciddi anlamda cep yakıyor. (2 gün – 2500 TL ) Bunların birde temel eğitimler olduğunu göz önüne alırsak, primavera bilen bir sıkı dost edinme çalışmaları yapmak en mantıklısı 😀 Mac sürümü bulunmuyor.  Öğrenci versiyonu da maalesef yok.

4. Sap2000

Maliyet ve betonarme gibi hesapların yapılmasında kullanılan bir amerikan firması tarafından geliştirilen neredeyse en yaygın program budur. Bu programa tamami ile hakim olan insanların çok az sayıda – hatta olmadığı – söylenir. Ne kadar doğru bilemem 😉 Mac sürümü bulunmuyor. Öğrenci versiyonu da maalesef yok.

5. Sta4Cad

Bir Türk abimiz tarafından geliştirilen müthiş bir program 🙂  Sap2000’de eziyet çekerek, günlerinizi vererek yapacağınız hesaplamaları size 2 dakika içerisinde hesaplayan ciddi anlamda işe yarayan mucizedir. Acil projelerde hayat kurtarır. Mac sürümü bulunmuyor. Öğrenci versiyonuda maalesef yok.

6. XSteel

Çelik hesabı yaparken kullanılan program. Mac sürümü bulunmuyor. Öğrenci versiyonuda maalesef yok.

Gördüğünüz gibi genel olarak yaygın paket programların maalesef Mac sürümleri mevcut değil. Autocad harici eğer farklı programlar kullanacaksanız – ki kullanacaksınız – ama yine de Mac’ten vazgeçemiyorsanız bunun için oldukça etkili bir çözüm mevcut.

Mac’inizi nasıl bölümlendireceğinizi ve Windows kuracağınızı bir başka yazıda daha detaylı açıklamak istediğim için yazıyı burada bitirmek istiyorum.

Güncelleme: Mac üzerine Windows kurulumunu nasıl yapacağınız ile ilgili hazırladığımız yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Sevgiyle kalın… 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)