İnşaat

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) Nedir?

Çevremde bahsettiğimde “o ne? yenir mi?” vari tepkiler aldığım BIM (Building Information Modelling) konusuna biraz değinmek istiyorum.

ABD, İngiltere vs. gibi gelişmiş seviyede ülkelerde mevcut anlamda ciddi bir kullanım alanına sahip olan bu teknoloji Türkiye için henüz oldukça yeni.

Düzenlenen konferanslar ve eğitimler ile ülkemizde de altyapısı şuan oluşturuluyor. Bende bu konuyu uzun süredir takip ediyorum ve çeşitli araştırmalar yapıyorum. Çok geniş bir konu olduğu için sadece kısaca size BIM nedir tanıtmak istiyorum.

BIM yani Yapı Bilgi Modellemesi Nedir?

BIM bilinenin aksine sadece bir çizim değildir. BIM kullanımı projenin planlama ve tasarım evrelerinin de ötesine geçerek, yapının kullanım süresine uzanır; yapı yönetimi, tesis operasyonu-varlık yönetimi, proje yönetimi, maliyet yönetimi gibi süreçleri destekler.

Autocad kullanılarak hazırlanan standart çizimler 2 boyutludur. Ülkemizde de bildiğiniz gibi Autocad kullanımı oldukça yaygın durumda. BIM ise yapıda altyapı, tesisat, mimari ve statik yapısı gibi tüm disiplinler dikkate alınarak oluşturulur.

Malzemeler için gerekli olan ekipman, maliyet ve malzemenin oluşması için geçen süreç gibi girdiler oluşturulur. Bununla birlikte elimizdeki model 4D bir model haline gelir. Oluşturduğumuz bu 4D modele iş akışınında eklenmesi ile modelimiz son halini yani 5D halini alır.

BIM uygulamasının temel hedefleri:

  • Tasarladığınla inşa ettiğinin bire bir aynı olması
  • Maliyet tahminiyle gerçek maliyetin aynı olması
  • Mal sahibinin, mimarın, müteahhidin, mühendisin, proje yöneticisinin, şantiye şefinin, tüm paydaşların aynı dili konuşması
  • Mali, hukuki ve teknik çelişki ve çatışmaların en aza indirilmesi ve hatta ortadan kaldırılması
  • Yönetimsel, teknik ve ticari hataların en aza indirilmesi ve hatta ortadan kaldırılması
  • Büyük bir maliyet etkinlik getirmesi
  • Sürprizlere son verilmesi

Bir projede BIM modellemesi oluşturulduktan sonraki aşama Sanal İnşaa dediğimiz Virtual Construction aşamasıdır.

bim

Virtual Construction dediğimiz adında da anlaşılabileceği gibi binayı önce sanal ortamda inşaa etmektir. Böylece oluşturduğumuz modele göre inşaa edilen sanal binada, gerçek inşaata başlamadan önce ortaya çıkabilecek sorunları önceden tespit edebilir ve oluşabilecek sürpriz ek maliyetleri önleyebiliriz.

Daha geniş bir zamanda bu konuyu yeniden ele alacağım.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 kişi tarafından ortalama puan: 4,67/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)