İzlediklerim

DARPA, Yeni İnsansız Hava Aracını Tanıttı

Amerikan Ordusu için teknolojiler geliştiren DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), bugün hem yatay hem dikey iniş / kalkış yapabilen hava aracını tanıttı.

VTOL X-Plane adı verilen projeye ait bugün yayınlanan konsept videosunda, insansız hava aracının konsept tasarımı ve özellikleri tanıtılıyor. Aracın özellikleri arasında en dikkat çekenlerden biride tamamen elektrik ile çalışması, bu neden ile oldukça sessiz bir hayalet insansız hava aracı ile karşı karşıyayız.

Video’da verilen bilgilere göre aracın hızı 550 ~ 740 km/saat . Toplam ağırlığı yaklaşık 5 ton olacak insansız hava aracının ağırlık kapasitesinin %40’ı kadar yük taşıyacağı söyleniyor. Ayrıca itiş gücü 4000 beygir olan aracın önünde ve kanatlarında 3 Mega Watt ve toplamda 24 adet kanatsız fan bulunacak. Bu fanların açısının değişebilir olması ile uçak dikey ve yatay kalkış yapabiliyor.

DARPA yöneticilerinden Ashish Bagai’nin açıklamalarına göre insansız hava aracı yaygın üretim için henüz belirlenmiş bir tarih yok ancak Aurora Flight Sciences tarafından üretilecek olan ilk aracın 2018’de havada olacağını belirtiyor.

Dosta güven düşmana korku salan elektrikli insansız hava aracı VTOL X-Plane‘nin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 🙂

 

Sevgiyle kalın… 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)