Mac OS X

Mac üzerine Windows kurulumu nasıl yapılır?

Mac üzerine Windows kurulumu nasıl yapılır ve yüklerken nelere dikkat edilmeli sizler için detaylı bir rehber hazırladım.

Mac üzerine Windows yüklemenizi sağlayan aslında bir çok program var. Parallels, VMware gibi sanallaştırma çözümlerini ya da direkt Apple tarafından geliştirilen Bootcamp yazılımını kullanabilirsiniz.

Windows kurulumu için bu programlardan biri seçebilirsiniz.

Windows kurulumu için bu programlardan biri seçebilirsiniz.

Ben Apple tarafından geliştirilen Bootcamp’i kullanıyorum, zaten Bootcamp hali hazırda tüm OS X’ler de yüklü halde geliyor. Spotlight’da ismini aratabilir ve direkt başlayabilirsiniz.

Şimdi, nelere ihtiyacımız var işleme başlamadan önce bir göz atalım.

  1. En az 2 GB Ram
  2. En az 30 GB boş alan – eğer windows sürümünüzü yükseltecekseniz 40 gb –
  3. Yüklemek istediğiniz Windows sürümünün iso dosyası
  4. 16 GB ya da daha büyük bir usb bellek

Sanal Makine (Parallels ya da VMware) ile Windows Kurarsanız;

  1. Aynı anda hem Windows hem OS X çalışır.
  2. Birbirleri arasında geçiş yapmak çok kolay.
  3. Oldukça fazla kaynak tüketiliyor. Kasmalar yaşayabilirsiniz.

Bootcamp ile Windows Kurarsanız;

  1. Aynı anda sadece OS X ya da Windows çalışır.
  2. Birbirleri arasında geçmiş yapmak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.
  3. Tek bir işletim sistemi çalıştığı için kaynak tüketimi diğer yönteme göre oldukça azdır.

Başlamadan önce ihtiyaçlarınıza göre size uygun programı seçmelisiniz. Eğer Windows’a mühendislik uygulamaları gibi performans gerektiren uygulamalar yükleyeceksiniz, kesinlikle Bootcamp tercih etmelisiniz. Ama yok küçük çaplı programlar ile çalışacaksanız Parallels ya da VMware size yeterli olacaktır.

Dikkat: Eğer Windows 7 üzeri bir sürüm dışında başka bir sürüm yükleyecekseniz ihtiyacınız olan sürücüleri sizin indirmeniz gerekmektedir.

Bunun için Apple ürettiği her modele özel sürücüleri hazırlamış ve kullanıma sunmuş. İlgili siteye gitmek için buraya tıklayın, tablodan modelinizi seçerek sürücüyü indirebilirsiniz. Eğer Windows 10 (şuanda en güncel sürüm) yükleyeceksiniz sürücüleri sizin indirmenize gerek yok.

Artık kuruluma geçebiliriz. Bootcamp ile adım adım ilerleyelim. Öncelikle spotlight’ımızdan Bootcamp yazarak Apple’ın hali hazırda yüklü uygulamasını açıyoruz. Aynen resimde gösterildiği şekilde işaretliyoruz ve devam ediyoruz.

Apple Bootcamp Ekranı

Apple Bootcamp Ekranı

Ardından USB diskimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve devam’a basıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan iso dosyasımızı seçiyoruz.

Windows kurulumu için iso dosyamızı seçiyoruz

Windows kurulumu için iso dosyamızı seçiyoruz

Yaklaşık 20 dakika süren bir işlemin ardından Bootcamp usb diskimize iso dosyasını yazmış ve bootable hale getirmiş oluyor. İşlemin ardından ben Windows 7 yüklemek istediğim için sürücüleri daha önce verdiğim linkten bilgisayarımın modelini seçerek indirmiştim. İndirdiğim bu zip dosyasını açıyorum ve arşivin içerisinden çıkan Bootcamp klasörünün içerisindeki dosyaları az önce hazırladığım USB diskin içerisine sürüklüyorum. Eğer aynı dosyaya zaten varsa üzerine yaz diyorum.

Harika! Herşeyimiz hazır. Artık kurulum işlemine başlayabiliriz 🙂 Bootcamp uygulamamızı tekrar açıyoruz ve hazırladığımız USB diskimizin bilgisayarımıza takılı olduğundan emin oluyoruz. Bu sefer aşağıda resimde gösterdiğim gibi sadece 3.seçeneği işaretliyor ve devam ediyoruz.

Windows kurulumunu yapacağımız diski bölümlendiriyoruz.

Windows kurulumunu yapacağımız diski bölümlendiriyoruz.

İhtiyacınıza göre 30 GB seçili olan alanı tutup sağa sola sürükleyerek ayarlayabilirsiniz. Ardından altta bulunan “Yükle” butonuna basıyoruz ve diskimiz bölümlendirilmeye başlıyor. İşlem sırasında bilgisayarınız kapanıp, tekrar açıldığında Windows kurulumu başlamış olacaktır.

Windows kurulumunuzu yaparken sizden disk seçmenizi istediğinde BOOTCAMP isimli diski seçip biçimlendirip devam edin, kurulum tamamladıktan sonra USB diskimize giriyoruz ve kopyaladığımız sürücü klasörünün içine giriyor ve setup.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Bootcamp otomatik olarak ihtiyacımız olan tüm sürücüleri bilgisayarımıza kuracaktır.

Windows kurulum işlemini başarıyla tamamladık. Bilgisayarınızı her kapatıp açtığınızda default olarak Windows açılacaktır. İşletim sistemleri arasında geçiş yapmak için bilgisayarınız açılırken ALT (option) tuşuna basılı tutup başlatmak istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz.

Eğer default işletim sistemini değiştirmek istiyorsanız, bilgisayarınızı OS X ile başlattıktan sonra yukarıdan Apple logosunu seçiyoruz ve sistem ayarlarına basıyoruz.

Başlangıç Diski Seçimi

Ardından Başlangıç Diski’ni seçiyoruz.

Başlangıç Diski'ni seçiyoruz

Başlangıç Diski’ni seçiyoruz

Ardından bilgisayarımızı açılırken hangi işletim sisteminin otomatik olarak başlamasını istiyorsak onu seçiyoruz. Daha önceden söylediğim gibi Windows kurulumunun ardından bu disk otomatik olarak Windows seçili durumda olacaktır.

Başlangıç diski olarak OS X seçiyoruz

Başlangıç diski olarak OS X seçiyoruz

Değişiklik yapabilmek için öncelikle sol altta bulunan kilit işaretine tıklıyoruz ve parolamızı girerek açıyoruz. Ardından Macintosh HD’yi seçiyoruz ve pencereyi kapatıyoruz.

İşte bu kadar! 🙂

Keyifle kullanmanız dileğiyle,

Sevgiyle kalın…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı değerlendirerek bize yardımcı olmak ister misiniz?)

Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)