Yazılım & Teknoloji

Apple Music, 1 ay içerisinde 1 milyon kullanıcı daha kazandı

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de de kullanıma sunulan Apple Music geçtiğimiz ay kullanıcı sayısını tam 1 milyon arttırdı. Elbette bunun gerçekleşmesinde Apple Music’in Android kullanıcılarına açılması için yayınlanan Android uygulamasıda en büyük etkenlerden biri.

En popüler müzik uygulamalarından biri ve Spotify‘ın dişli rakibi olan Apple Music daha önceden sadece Apple cihazlarını kullanan kişiler tarafından kullanılıyordu. Apple’ın Android platformunda Apple Music uygulamasını yayınlamasında sonra hızlı bir ivme kazanan ve kullanıcı sayısını tam 1 milyon kişi daha arttıran şirket hızla liderliğe koşuyor.

Apple Music

Apple Music Türkiye

Geçtiğimiz günlerde Apple tarafından açıklanan istatistiki verilere göre Spotify’ın globalde işi gerçekten zor görünüyor. Apple Music’in ülkemizde yayına girmesinin hemen ertesi gününde yine bir telif krizi patlak vermişti ve Apple Music’den sessiz sedasız 200 bin kadar müzik kaldırılmıştı.

Bu telif konusunada biraz değinmek istiyorum. Apple, bildiğiniz gibi yaklaşık 1 yıl önce küresel açılım yapmıştı ancak ülkemizde telif hakları dolasıyı ile kullanılamamıştı. Apple geçtiğimiz hafta telif konusunu çözdüğü için ülkemizde Apple Music’i kullanıma sundu ancak hemen ertesi gün bir çok şirket tarafından ihtarlarla karşılaşan Apple, meğerse tüm telif şirketleri ile anlaşma yapmamış.

Gelen ihtarlarla birlikte hemen aynı gün 200 bin müziği Apple sessiz sedasız uygulamadan kaldırdı. Şahsen ilk gün açıldığında bir çok istediğim şarkıya ulaşabiliyorken şimdi aradığım bir çok şarkıya ulaşamamda bu olayı doğrulamamda yardımcı oldu.

Resmin geneline bakacak olursak, Apple Music gerçekten kusursuz bir algoritmaya sahip. Dün uygulamaya girdiğimde “Sizin için” kısmında en üstte “İstanbul Uçağına Binerken…” diye bir playlist ile karşılaştım. Ertesi gün İstanbul’a uçuşum olduğunu nereden öğrendi bilmiyorum ama takvime eklememiştim. Büyük ihtimal havayolundan gelen e-postaları tararken tespit ettiğini düşünüyorum 😀

applemusicburak

Bahsettiğim “İstanbul Uçağına Binerken” listesi

Gizlilik konusunda ne kadar etik bir olay bilmiyorum ama şahsen beni rahatsız etmek yerine keyiflendirdi 🙂 Zaten iOS 9’da Apple gelen aramadaki numarayı’da e-postalarınızda sorguluyor ve “belki Ahmet olabilir…” şeklinde telefon çalarken bize gösteriyor.

Umarım Apple geri kalan şirketlerle de telif sorununu çözer ve iTunes’un ciddi anlamda geniş arşivinden %100 faydalanmamıza yardımcı olur. Spotify’ın içerik olarak iTunes’a göre (bakın Apple Music değil iTunes) daha sığ olduğunu düşünüyorum.

Sevgiyle kalın… 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)