Yazılım & Teknoloji

Facebook telefon şarjını resmen sömürüyor

Daha önce bir çok kez telefon şarjınızı nasıl uzatabileceğiniz yazıldı çizildi. Genellikle de suç hep kullanılan mobil işletim sistemine ve firmalara kesildi. Facebook mobil uygulamalarının aktivitesi izlendi ve telefonunuzdan sadece Facebook uygulamasını silerek bile şarjınızı %20 oranda arttırabileceğiniz ortaya çıktı.

Android Central isimli blog sitesi tarafından yapılan araştırmada Facebook uygulamasının Android mobil işletim sisteminde tam dolu bir bataryanın %20 sinin kullanılmasına sebep olduğunu tespit etti.

Guardian gazetesinden Samuel Gibbs de bu iddia üzerine iPhone 6S ile 1 hafta boyunca bir gözlem yaptı ve sonucun iOS mobil işletim sisteminde de çok farklı olmadığı ortaya çıktı.  Gibbs’in söylemine göre iPhone’unuzdan sadece Facebook uygulamasını silerek bataryanızı %15 oranında uzatabiliyorsunuz.

Gibbs yaptığı gözlem sırasında Facebook’a uygulamasını kullanarak erişmek yerine direkt olarak Safari üzerinden giriş yapmış ve günlük ortalama olarak %15 daha az batarya kullandığını görmüş.

Telefonunuzdan Facebook’u silmek batarya kullanım sürenizi uzatmak ile kalmıyor aynı zamanda ciddi bir alan tasarrufuda yapıyor. 111 MB olarak indirdiğimiz uygulama daha sonra çeşitli veriler depoladığı için 500MB’a kadar alan kullanıyor.

Örneğin şuan kontrol ettiğimde Facebook uygulaması telefonumda tam 350MB yer kapladığını görüyorum. Özellikle benim gibi iOS kullanıcıları için günlük batarya kullanım süresi en önemli sorunlardan biri.

Gibbs mobil siteyi kullanırken alışkanlıklardan kaynaklı sadece bir kaç olumsuzluk yaşadığını söylüyor.

Sonuç olarak eğer sizde telefonunun bataryasını gün içinde yetiremeyenlerdenseniz Facebook uygulamasını kaldırarak gözlem yapabilir, eğer işe yarıyorsa sizde telefonunuzu bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Başka bir örnek vermek gerekirse Snapchat’inde bu konuda kesinlikle aşağı kalır yanı yok. Yarın yokmuş gibi bataryayı tam anlamıyla sömüren bu uygulamaları, aman dursun nasılsa bir gün kullanırım, mantığı ile yükleyip bırakmamak gerekiyor.

Facebook yok, Snapchat yok, biz neden akıllı telefon aldık diyen güruh ise kesinlikle haklı. Akıllı telefon alıp gidilen her mekanda gelen garsona utana kızara şunuda şarja takar mısınız diye itelemek gururumuzu incitmiyor değil 😀

Gelişen yeni nesil batarya teknolojilerinin gelecekte bu sorunları çözmesi dileği ile yazıyı sonlandırmak istiyorum.

Sevgiyle kalın… 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)