Yazılım & Teknoloji

“PHPMailer: Called Mail() without being connected” Hatası ve Çözümü

Geçtiğimiz günlerde bir projem için toplu mail gönderme gereksinimim oldu ve her zaman yaptığım gibi PHPMailer kütüphanesi ile sorunumu çözmek istedim.

Inbox garantisi olsun diyede Gmail kullanayım dedim ve Google Apps ile alanadı uzantılı maili hazırladım.

E-Postalar gönderilmeye başladığında tüm talepler SMTP sunucu tarafından redd ediliyor ve  “PHPMailer: Called Mail() without being connected ” hatası alıyordum. İngilizce, Türkçe yaptığım aramalar sonucunda bir çok kişinin bu sorunu yaşadığını gördüm, bir kaç Türkçe sitede de fsockopen ve OpenSSL fonksiyonlarının sunucuda güvenlik nedeni ile engellendiğinden dolayı bu hatanın alındığı söyleniyordu ancak benim sunucumda ikiside aktif durumdaydı.

En sonunda hatanın kaynaklandığı yeri tespit ettim ve benim gibi bu hatayı alanların zamanlarını boşuna harcamadan direk çözüm bulabilmeleri için paylaşmaya karar verdim.

Sorunu eğer fsockopen ve OpenSSL aktifleştirmek ile çözemiyorsanız Google hesabınıza girip yapmanız gereken bir ayar var. Google son zamanlarda ek bir güvenlik ayarı getirmiş ve bizim risklerini kabul ederek hesabımızı bu korumadan çıkarmamız gerekiyor.

Yapmamız gereken tam olarak “Az güvenli uygulamaların hesabımıza erişmesine izin vermek”. Google hesabımızın güvenlik ayarlarına şuradan gidiyoruz.

dahaazguvenliuygulamalar

Aç olarak seçili olan seçeneği Kapat olarak seçiyoruz ve işlem tamam. Artık PHPMailer ile mail gönderirken böyle bir hata almayacağız.

Sorununuzun çözülmüş olması dileği ile 🙂

[Kaynak: https://support.google.com/accounts/answer/6010255?hl=tr]

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 kişi tarafından ortalama puan: 1,75/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)