Yazılım & Teknoloji

Touch ID’niz bozulduysa Apple dışında servislere yaptırmayın!

İlginç bir hikaye ile karşınızdayım. Eğer bir Apple cihazı kullanıyorsanız ve Touch ID adı verilen parmak izi okuyucunuz bozulduysa kesinlikle cihazınızı Apple Store’lar dışında hiç bir serviste yaptırmayın. Eğer yaptırdıysanız geçmiş olsun, çünkü iOS 9’a gelen bir güncelleme bu cihazları kullanılamaz duruma getiriyor.

Guardian gazetesinde yayınlanan bir hikayeye göre, Antonio Olmos isimli fotoğrafçı Makedonya’da çalışırken iPhone’nunun Touch ID’si bozuluyor. Makedonya’da Apple Store bulunmadığı için çareyi bir teknik serviste yaptırmakta bulan Olmos, Apple’ın yeni yayınladığı iOS 9 güncellemesi ile telefonunda sürekli “error 53” aldığını ve telefonunun kullanılamaz hale geldiğini söylüyor.

Apple tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise bu işlemin geri dönüşünün olmadığını ve müşterinin bu durumda yeni bir iPhone almaktan başka çaresi olmadığını söylüyor.

Antonio Olmos ise doğal olarak bu durumu oldukça saçma olarak nitelendiriyor ve “Nasıl bir firma kendi ürettiği cihazını bir güncelleme ile tamamen çöp duruma getirebilir?” diyerek yakınıyor. Sebebin kaynağı olarak ise Touch ID değişirken kullanılan şerit kablonun Apple onaylı olması gerektiği ve böylece bununda iOS 9 ile kontrol edildiği ortaya çıkmış oluyor.

Touch ID’nin iPhone’un ve Apple Pay’in güvenliği konusunda temel bir yapı taşı olduğunu göz önünde bulundurursak, Apple’ın özellikle Apple Pay konusunda dolandırıcılıkları önlemek için bu tür donanımsal önlemler almasını  – haklı olarak –  şahsen kabul edilebilir bir neden olarak görüyorum.

Ancak Apple gibi müşteri memnuniyetine oldukça önem veren firmadan müşterinin mağduriyetini gidermesini eğer ilgili kablonun onaylı bir kabloyla değişimi mümkün değilse yeni bir cihaz ile değiştirmesini umut ederdim, beklerdim.

Antonio Olmos’a yaşadığı bu üzücü durumdan dolayı geçmiş olsun demek istiyorum ve yazımı sevgili okuyucularımı bu konuda bir kez daha uyararak bitirmek istiyorum.

Sonuç olarak, eğer sizde böyle bir durumla karşılaşırsanız ve Touch ID’nizi Apple Store dışında başka bir serviste değiştirmek zorunda kalırsanız telefonunuzu asla iOS 9’a güncellemeyin! Aksi takdirde telefonunuz tarih olabilir.

Sevgiyle kalın…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)