Yazılım & Teknoloji

Windows 10 neredeyse Windows XP’ye yetişti.

Netmarketshare tarafından paylaşılan Ocak ayı rakamlarına göre Windows 10 kullanım oranında neredeyse Windows XP’ye yetişti.

Netmarketshare Ocak Ayı Windows Sürümleri Kullanım Raporu

Netmarketshare Ocak Ayı Windows Sürümleri Kullanım Raporu

Ölene kadar Windows XP kullanırım, inadım inat diyenler görünüşe göre hızla ölüyor 😀 – şaka –

Artık tarihi bir işletim sistemi olarak nitelendirebileceğimiz Windows XP hala devlet dairelerinden tutun çin’deki korsanlara kadar bir grup kullanıcıya sahip (kısaca inadım inatçılar).

Netmarketshare tarafından yayınlanan Ocak ayı kullanım raporlarına göre Windows 10 neredeyse Windows XP’yi alt etmek üzere.

Raporda dikkat çeken bir diğer konu ise Windows 7 kullanımının düşüşü. Raporu dikkatlice incelediğimizde Windows 10 piyasaya sürüldüğünden bu yana Windows 7 60.7 puandan den 52.5 puana yaklaşık 8 puan gerilemiş.

Ayrıca bildiğiniz gibi Windows XP desteği Microsoft tarafından Nisan 2014’te sona ermişti. Destek sona erdirildikten sonra bile kullanım oranı ancak 24.82 den 23.89 dolaylarına gerileyebilmişti. Kaspersky Lab açıkladığı raporda ise ülkemizde Windows XP kullanımının %17 civarlarında olduğunu gözler önüne sermişti.

XP kullanıcıları artık işletim sistemi ile o kadar bağdaşmışlar ki Windows XP için Windows 10 teması arayanı bile gördüm. Ardından Google’da yaptığım aramalarda beni yanıltmadı ve bir çok insanın bu şekilde aramalar gerçekleştirdiği ve Windows XP’yi Windows 10’na benzetmekte kararlı olduklarını gördüm  – Yok Artık :O –

Bu yayınlanan raporların üzerinden neredeyse tam 2 yıl geçmiş. Az önce bahsettiğim rapor ile bu raporları karşılaştırdığımızda ise kullanıcıların gerçekten Windows XP’den bezip hatta tiksinip yeni işletim sistemlerine geçtiğini görebiliyoruz.

Şüphesiz Windows 10’nun bu yükselişinde en büyük paylardan biride Windows 7’deki düşüş. Artık Microsoft nasıl yaptı nasıl etti, adam tutup kullanıcıları mı dövdürdü bilmiyorum ama başarılı olmuş gibi gözüküyor. 🙂

Benim tahminime göre Windows 10’nun bu konudaki başarısının en büyük sebeplerinden birisi ücretsiz olarak dağıtılması oldu. Microsoft’un kısıtlı bir süre için – bitiş tarihi bilinmiyor – sunduğu bu teklifin süresi sona erdiğinde kullanıcıların tepkisini Windows 10 kullanımındaki artışın ivmesine bakarak yorumlayabileceğiz.

Yazıyı bitirmeden önce şunu söylemek istiyorum ki Microsoft uzun yıllar boyunca sunduğu ücretiyle yükselt politikasını her ne kadar kısıtlı bir süre için bile olsa böyle askıya alması beni gerçekten şaşırtmıştı. Kesinlikle Windows 10’nun diğer işletim sistemlerine göre daha iyi bir başlangıç yaptığını kabul etmemiz gerekiyor.

Sevgiyle kalın… 🙂

 

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi tarafından ortalama puan: 5,00/5 Bu yazıyı değerlendirerek sizde bize yardımcı olmak ister misiniz)
Loading...

Yazar Hakkında

Burak ÖZTÜRK

Kitap okumayı seven, hobi olarak yazılım geliştiren, insanlara karşı ön yargılı olmayan - gözümün tutmadığı insanlar hariç :) -, müzik dinlemeyi çok seven. Kendi halinde biri, ha birde İnşaat Mühendisliği öğrencisi :)